27 sty 2021

Aktualności

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tucholi istnieje już od ponad 50 lat. Przez ponad pół wieku pomagamy, wspieramy, konsultujemy, diagnozujemy. Wielokrotnie zmieniała się nasza siedziba, kadra ale jedno pozostało niezmienne: nasze zaangażowanie w pracę i chęć niesienia pomocy. Nasz atut stanowi oferowanie kompleksowego wsparcia dla rodzin również teraz: w okresie pandemii. Prowadzimy indywidualne terapie dzieci, konsultacje dla rodziców i nauczycieli: w formie zdalnej (telefonicznie) oraz stacjonarnie na terenie Poradni z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Prowadzimy badania diagnostyczne dzieci z trudnościami edukacyjnymi, wydajemy stosowne opinie i orzeczenia. Oferujemy też diagnozę i terapię logopedyczną oraz wsparcie terapeuty środowiskowego, pracującego z rodzinami w trudnej sytuacji życiowej.

W ostatnim czasie bardzo wiele się w naszym życiu zmieniło, a nowa rzeczywistość nie jest łatwa: więcej czasu spędzamy w domach, ograniczamy kontakty z innymi, stale pojawiają się nowe informacje na temat pandemii, nowych zasad, wprowadzanych zmian. Wymuszona izolacja, spowodowana zagrożeniem epidemicznym, to wyzwanie dla każdego z nas, dla całych rodzin. Wszyscy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nauczyć się żyć z nakładanymi ograniczeniami oraz niepewnością. Wszystko to wiąże się z przeżywaniem różnych emocji: złości, lęku, niedowierzania. Doświadczamy ich my ale i nasi najbliżsi, w tym nasze dzieci. Jak izolacja i ograniczenie kontaktów społecznych wpływają na zdrowie psychiczne dzieci? Jak pomóc swoim pociechom w czasie pandemii? Jakie sygnały i zachowania dziecka powinny nas zaniepokoić i skłonić do poszukiwania specjalistycznej pomocy?

Jaki wpływ może mieć izolacja na życie emocjonalne dziecka?

Pogłębiająca się wraz z rozwojem epidemii izolacja znacząco wpływa na życie emocjonalne i społeczne człowieka, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Dla nich to właśnie obecność innych ludzi jest tak ważna i potrzebna dla prawidłowego rozwoju. To wpływ innych przyczynia się do kształtowania własnej tożsamości, związany jest z nabywaniem odpowiednich postaw, norm i wartości.

Konsekwencjami izolacji mogą być trudności w nawiązywaniu relacji społecznych, spadek samooceny i pewności siebie, poczucie osamotnienia, pogorszenie nastroju.

Dostęp do wielu rozrywek został wstrzymany, w zapomnienie odeszło w wielu przypadkach poświęcanie czasu na tradycyjne pasje, hobby. Zastąpione zostało to nadmiernym spędzaniem czasu przed komputerem, tabletem, co z kolei powodować może zwiększoną drażliwość, pobudzenie, trudności z koncentracją, zasypianiem, a nawet prowadzić do uzależnienia cyfrowego.

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze zmianami, spowodowanymi pandemią?

Trwająca od prawie roku pandemia znacząco wpłynęła na nasze życie, wymusiła wiele zmian, które musieliśmy zaakceptować. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości nie jest łatwe, zwłaszcza dla naszych dzieci. Co możecie Państwo w tej sytuacji zrobić? Przede wszystkim wyjaśniać dzieciom to, czego doświadczamy w stanie epidemii w formie dostosowanej do ich wieku. Ważne jest również reagowanie na zmiany w zachowaniu, w tym objawy smutku czy przygnębienia.

Starajcie się zająć dziecko ciekawą, twórczą zabawą, wykorzystać wolne chwile na rozmowę. Tłumaczcie, jak ważne jest dbanie o higienę, podnoszenie odporności, np. poprzez zbilansowaną dietę. Starajcie się zapewnić dzieciom różnorodne formy spędzania czasu, umożliwiajcie kontakt z innymi: bezpośredni z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ale i w formie telefonicznej czy online. Wykazujcie także zrozumienie dla emocji dziecka, np. złości z powodu przedłużającego się nauczania zdalnego, smutku z powodu braku bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Rozmawiajcie Państwo o tych emocjach, nazywajcie je, tłumaczcie dziecku, skąd się biorą i zapewniajcie, że mają do nich prawo.

Jeśli jednak Państwa starania nie przynoszą rezultatu, a dziecko:

  • jest smutne, stale czymś zaniepokojone, apatyczne,
    • większość czasu spędza samo w pokoju;
    • znacznie ograniczyło swoje kontakty z Wami oraz innymi, np. kolegami w formie online;
    • stało się agresywne, wyjątkowo drażliwe, wybuchowe;
    • ma problemy ze snem, skoncentrowaniem się;

… lub po prostu jest coś w zachowaniu dziecka, co Państwa martwi – zachęcamy do skorzystania z pomocy w formie porad, konsultacji, terapii indywidualnej w Poradni. Jako zaniepokojeni rodzice możecie Państwo uzyskać fachową pomoc i wsparcie ze strony kadry Poradni i dowiedzieć się, czy Wasze przypuszczenia, co do problemów dziecka są słuszne. Korzystanie z pomocy w Poradni jest dobrowolne i nieodpłatne.

Opracowanie:

mgr Monika Muzolf

psycholog

Skip to content