PROCEDURY POSTĘPOWANIA W CZASIE PANDEMII SARS-COV-2 W PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W TUCHOLI
Podstawy prawne:
- USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. 2017 poz. 59 z późniejszymi zmianami.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1604
- Rozporządzenie Ministra Edukacji I Nauki z dnia 28 maja 2021 r.w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(Dz. U. poz. 982 i 1519
- USTAWA z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 374 z późniejszymi zmianami)
ZAKRES STOSOWANIA PROCEDUR
Stosowanie procedur dotyczy wszystkich pracowników merytorycznych, pracowników administracyjnych oraz klientów, w tym dzieci, rodziców, nauczycieli i innych, korzystających z pomocy bezpośredniej na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tucholi.
CEL PROCEDUR
1. Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz klientów poprzez zminimalizowanie ryzyka zakażenia SARS- CoV-2;
2. Ograniczenie liczby bezpośrednich kontaktów na terenie Poradni, celem zabezpieczania przed możliwym zakażeniem koronawirusem.
3. Określenie działań, w przypadku podejrzenia zachorowania SARS-CoV-2.
OGÓLE ZASADY: DEZYNFEKCJA, DYSTANS, MASECZKI
-Przy wejściu oraz w pomieszczeniach umieszczone są płyny do dezynfekcji rąk – pracownicy po przyjściu oraz w trakcie pracy, w zależności od potrzeb i okoliczności, dezynfekują ręce; klienci dezynfekują ręce przed badaniem/terapią.
-W pomieszczeniach umieszczone są płyny do dezynfekowania rąk oraz powierzchni – po zajęciach ma miejsce dezynfekowanie powierzchni, jak i pomocy diagnostycznych, terapeutycznych.
-Podczas kichania i kaszlu zaleca się zasłanianie okolic twarzy zgiętym łokciem, zużyta chusteczkę higieniczna należy jak najszybciej wyrzucić do kosza i dokładnie umyć ręce.
-Należy unikać dotykania dłońmi okolic twarzy, w tym nosa i ust.
-Zalecane jest utrzymywanie co najmniej 1,5 metra dystansu w kontaktach z innymi osobami.
-Pracownicy Poradni w przestrzeniach wspólnych oraz w sytuacjach, gdy niemożliwe jest zachowanie 1,5 metra dystansu powinni mieć prawidłowo nałożoną maseczkę. Klienci na terenie Poradni również przebywają w maseczkach. Wyjątek stanowią dzieci do ukończenia 4 roku życia oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, zaburzeń psychicznych, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu nosa i ust.
-Po zajęciach pomieszczenia są wietrzone.
Umawianie i przyjmowanie klientów
– Przyjmowanie klientów odbywa się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu na konkretny dzień i godzinę, prosi się o punktualne przybycie na spotkanie w celu zmniejszenia ilości osób, jednocześnie czekających na przyjęcie.
– Do Poradni przyjmowane są osoby zdrowe, bez objawów chorobowych, zwłaszcza sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych, klient jest zobowiązany poinformować o tym placówkę jak najwcześniej w celu przełożenia diagnozy/terapii na inny termin.
– Po przybyciu do Poradni klient wypełnia ankietę, dotyczącą objawów SARS-Co-V-2, zgodę na pomiar temperatury oraz ewentualnie wniosek o diagnozę/terapię.
– Każda osoba, wchodząca na teren Poradni ma mierzoną temperaturę z pomocą termometru bezdotykowego. Trzykrotne wskazanie podwyższonej temperatury jest jednoznaczne z odmową przeprowadzenia diagnozy-terapii oraz przełożenia jej na inny termin.
– Każda osoba, wchodząca na teren Poradni powinna mieć prawidłowo nałożoną maseczkę.
– Należy dbać o to, aby regularnie dezynfekować stanowisko pracy oraz niezbędne pomoce.
– Należy użytkować narzędzia i pomoce, które łatwo zdezynfekować po skończonej pracy.
– Dziecko przebywa w gabinecie podczas badania/terapii z pracownikiem merytorycznym, obecność rodzica jest możliwa w celu przeprowadzenia wywiadu, umówienia wyników diagnozy, postępów dziecka oraz w wyjątkowych sytuacjach, np. oporu czy lęku dziecka.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2
– Każdy pracownik, który zaobserwuje u siebie objawy chorobowe, w tym sugerujące chorobę zakaźna, powinien odpowiednio wcześniej poinformować o tym fakcie Dyrekcję orazpozostać w domu, monitorując swój stan zdrowia. W przypadku pogorszenia się samopoczucia oraz występowania objawów typowych dla SARS-CoV-2, pracownik zobowiązany jest poinformować o tym fakcie powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się do uzyskanych wskazówek.
– W przypadku wystąpienia u pracownika lub klienta niepokojących objawów, które mogą sugerować zakażenie SARS-CoV-2 należy niezwłocznie przerwać badanie/terapię oraz odesłać daną osobę do domu. Gdy jest to niemożliwe powinna ona oczekiwać na transport w wyznaczonym miejscu/pomieszczeniu, w którym będzie czasowo odizolowana od innych osób.
– Pomieszczenia, w jakim przebywała osoba podejrzana o zakażenie, powinny być dokładnie zdezynfekowane.